همه چیز درباره پروژه‌های متاورسی

همه چیز درباره پروژه‌های متاورسی

دنیای مجازی را تصور کنید که در آن مردم زندگی می‌کنند، کار می‌کنند، خرید می‌کنند و با دیگران ارتباط برقرار می‌کنند، همه اینها زمانی که روی مبل خود در خانه‌تان نشسته‌اید اتفاق می‌افتد. این دنیا به عنوان متاورس شناخته می‌شود. متاورس به عنوان تکامل بعدی اینترنت در نظر گرفته می‌شود. اشکال مختلفی از جمله بازی، انجمن‌های آنلاین و جلسات کاری که در آن افراد از طریق فکس دیجیتال یا آواتار خود با یکدیگر همکاری می‌کنند، در دنیای متاورس وجود دارد.

متاورس به عنوان یک مفهوم دارای پتانسیل بالایی است و توجه بسیاری از صنایع خارج از حوزه فناوری ارزهای دیجیتال و بلاک چین را به خود جلب کرده است. بسیاری از سرمایه گذاران VC میلیاردها دلار برای کسب درآمد در پروژه‌های بازی و متاورس سرمایه گذاری می‌کنند، به عنوان مثال سونی یک میلیارد دلار در این زمینه سرمایه گذاری کرد. برای افرادی که تازه وارد عرصه متاورس شده‌اند، در این مقاله از گروه مهندسین تخت جمشید برخی از پروه‌های فعلی و آینده متاورس را بررسی کرده‌ایم.

فروش تجهیزات گیمینگ 

متاورس چیست؟

Metaverse یک پلتفرم محاسباتی فضایی است که تجربیات دیجیتالی را به عنوان جایگزین یا شبیه به دنیای واقعی، همراه با جنبه‌های تمدنی کلیدی آن مانند تعاملات اجتماعی، ارز، تجارت، اقتصاد و مالکیت دارایی ارائه می‌کند، که همه آن‌ها بر پایه فناوری بلاک چین بنا شده است. هرچند که به طور گسترده ای در مورد متاورس بحث می‌شود، اما تعداد کمی از مردم معنی یا نحوه عملکرد آن را درک کرده‌اند. در نگاهی به گذشته، همه چیز دقیقاً آنطور که برخی امیدوار بودند پیش نرفت. با این حال، پیش بینی می‌شود که Metaverse تا سال 2024 به یک بازار 800 میلیارد دلاری تبدیل شود. غول‌های فناوری مانند فیس بوک، مایکروسافت، اپل و گوگل سرمایه گذاری زیادی برای تحقق آن دارند.

متاورس ترکیبی از دنیاهای سه بعدی است که از طریق مرورگر، اپلیکیشن موبایل یا هدست قابل دسترسی است. این به افراد اجازه می‌دهد تا تعاملات و تجربیات بی درنگ در فواصل دور داشته باشند. اکوسیستم گسترده ای از برنامه‌های کاربردی آنلاین نتیجه آن خواهد بود. متاورس در حال حاضر در دنیای دیجیتال به دلیل پتانسیل و اهداف به ظاهر بی پایانش، محبوبیت زیادی دارد.

مشخصات دنیای متاورس 

ویژگی‌های متاورس

کار متاورس بر اساس ویژگی‌های کلیدی زیر است:

1. ادغام آواتارها

ایجاد آواتارهای دیجیتالی از خود به عنوان راهی برای بیان احساسات و عواطف به صورت منحصر به فرد یکی از مفاهیم اصلی متاورس است. هر فرد هویت دیجیتالی خود را دارد که می‌تواند ثابت یا متحرک و برای او متمایز باشد. آواتارهای دیجیتال روشی منحصر به فرد برای بیان خود هستند، زیرا علاوه بر بازتولید دقیق فرم واقعی شما، ممکن است بازآفرینی افراد مشهور مورد علاقه شما یا چیزی کاملاً اصلی باشند. 

2. عملیات مبتنی بر بلاک چین

بلاک چین به مصرف‌کنندگان اجازه می‌دهد از دارایی‌های مجازی خود محافظت کنند و به آن‌ها مدرک دیجیتالی مالکیت می‌دهد، که آن را به یکی از اجزای مهم Metaverse تبدیل می‌کند. مفهوم Metaverse بدون بلاک چین ناقص است. بدون نفوذ یک سازمان متمرکز، متاورس مبتنی بر بلاک چین دسترسی به هر مکان دیجیتالی را امکان پذیر می‌کند. 

3. استفاده از زمین مجازی

تقاضا برای زمین مجازی در متاورس در حال افزایش است. در متاورس، هر کسی می‌تواند زمین را برای ارزهای دیجیتال خریداری کند. زمین یک توکن غیر قابل تعویض (NFT)، یک طبقه دارایی بلاک چین است که نمی‌توان آن را با چیزهای دیگر مبادله کرد. 

4. تجربیات همه جانبه (AR و VR)

شرکت‌کنندگان در متاورس می‌توانند با استفاده از فناوری‌های واقعیت ترکیبی و AR/VR، تجربیات همه‌ جانبه‌تری داشته باشند که واقعیت و دنیای مجازی را همگرا می‌کند. بلوک‌های اصلی پروژه‌های متاورس AR و VR هستند. سه جزء کلیدی شامل اتصال محیط‌های واقعی و مجازی، تعامل در زمان واقعی و ارائه دقیق اشیاء سه بعدی برای عملکرد سیستم‌های واقعیت افزوده مورد نیاز است. این امر باعث می‌شود بازی‌ها، کنسرت‌ها، نمایش‌ها و برخوردهای حرفه‌ای یا آموزشی معتبرتر به نظر برسند. 

5. تقاطع با هوش مصنوعی (AI)

به عنوان نیروی محرکه تحقیقات شرکتی در زمینه‌هایی از جمله تجزیه و تحلیل محتوا، پردازش گفتار تحت نظارت خود، تعاملات روباتیک، بینایی کامپیوتری و تخمین وضعیت بدن، هوش مصنوعی برای Metaverse بسیار مهم است. 

6. تکیه بر فناوری رابط انسان و کامپیوتر (HCI)

پلتفرم کامپیوتری آنلاین Metaverse شامل بسیاری از پلتفرم‌ها، دستگاه‌ها و کاربران فردی در مقیاس بزرگ است.

7. تمرکز بر تعاملات اجتماعی

انسان‌ها از طریق آواتارها و بازنمایی‌های بصری یک کاربر در متاورس ارتباط برقرار کرده و با یکدیگر تعامل دارند. کاربران می‌توانند هم با Metaverse و هم با سایر کاربران گفتگو کنند. محیط این مبادلات فضای مجازی است که به عنوان نمایشی از دنیای واقعی عمل می‌کند.

بررسی برخی از پروژه‌های برتر Metaverse

در زیر چندتا از بهترین پروژه‌های متاورس را که انتخاب کرده و آن‌ها را بررسی کرده‌ایم: 

1. Calvaria

در آخرین نبرد P2E Calvaria: Duels of Eternity، بازیکنان می‌توانند از طریق کارت‌های بازی NFT خود با یکدیگر درگیر شوند و در رویدادهای رقابتی شرکت کنند. بازیکنان می‌توانند مجموعه‌ها و تکنیک‌های خود را برای رقابت با بازیکنان دیگر ایجاد کنند و هر کارت یک آواتار سه بعدی با ویژگی‌های منحصر به فرد را به تصویر می‌کشد. کارت‌های بازی NFT، رمز بومی‌ RIA، استخرهای بازی و DAO همگی از ویژگی‌های Calvaria هستند.

پیش فروش رمزنگاری رمزارز RIA Calvaria در حال حاضر در حال انجام است و به سرمایه گذاران این فرصت را می‌دهد تا کمترین قیمت توکن را خریداری کنند. در طول پیش فروش، 30 میلیون توکن RIA در دسترس خواهد بود. این واقعیت که Calvaria DAO خود را دارد آن را خاص تر می‌کند. 

2. Silks

وقتی در مورد متاورس صحبت می‌شود، بیشتر سرمایه‌گذاران در فضای بلاک چین به دنبال فرصت‌های درآمدی هستند که می‌توانند ماندگار باشند یا حداقل جنبه‌های واقعی زندگی با آن مرتبط باشد. Silks همه اینها را با اکوسیستم P2E بسیار نوآورانه خود ممکن می‌کند. پروژه متاورسی Silks ایجاد شده است تا به موازات حوزه اسب دوانی عمل کند.

اساساً، این پروژه دارای اسب‌های مسابقه‌ای NFT است که اسب‌های واقعی به شکل توکنیزه شده هستند. بنابراین، هر زمان که اسبی در مسابقات برنده شود یا تقاضا را افزایش دهد، Silks داده‌های بی‌درنگ موجود در حیوان را آپلود می‌کند. این به نوبه خود باعث افزایش ارزش NFT می‌شود. علاوه بر این، دارنده NFT جوایز مختلفی را نیز دریافت می‌کند. برای داشتن اسب، کاربران ملزم به خرید آواتار هستند که با متاورس نیز ادغام شده است.  

3. Tamadoge

پس از توکن تاما، NFT‌های Tamadoge پروژه بزرگ بعدی برای Tamaverse هستند که شامل ارز دیجیتال بومی‌ Tamadoge، NFT‌های قابل استخراج و قابل معامله در طبیعت Tamadoge Pets و فروشگاه Tamadoge است. Tamadoge مجموعه ای از 21100 کلکسیون دیجیتال NFT خواهد داشت که به سه سطح فوق العاده کمیاب، کمیاب و رایج تقسیم می‌شوند. هر NFT Tamadog در ویژگی‌ها و مهارت‌های خود منحصر به فرد خواهد بود و به بازیکنان اجازه می‌دهد تا برای برنده شدن پاداش‌های دلاری رقابت کرده و به جایگاه بالاتر در جدول صعود کنند.

4. Souls Of Nature

Souls of Nature یک ابتکار جدید است که در سال 2022 فعالیت خود را آغاز کرد. Souls of Nature هم یک بازی متاورس است و هم یک پروژه کل متاورس با NFT‌های قابل مبادله خاص خود که به حیات وحش در معرض خطر کمک می‌کند. از آنجایی که Souls of Nature به حیات وحش حیوانات و مسائل زیست محیطی اختصاص دارد، آواتارهای درون بازی برای گیمرها، حیوانات هستند. شما در یک روح حیوان متولد می‌شوید و به ماموریتی برای کمک به حفظ محیط زیست فرستاده می‌شوید. 

5. Gala

Gala یک بازی غیرمتمرکز مبتنی بر بلاک چین اتریوم و پروژه متاورس است. هدف این پروژه بازگرداندن کنترل به جامعه است. Gala به جای اینکه توسط سازندگان کارگردانی شود، از بازیکنان می‌خواهد تصمیم بگیرند که مسیر بازی‌های مورد علاقه‌شان را تعیین کنند.  

6. Otherside

یکی از موفق‌ترین مجموعه‌های NFT که تاکنون دیده‌ایم، Bored Ape Yacht Club است. برخی از گران ترین NFT‌ها را می‌توان در Bored Ape Club پیدا کرد. آزمایشگاه یوگا، شرکت پشت پرده BAYC، اکنون روند توسعه پروژه عظیم متاورس خود را آغاز کرده که اسم آن Otherside و یک پروژه جدید است. 

7. Decentraland

وقتی صحبت از پروژه‌های متاورس به میان می‌آید، Decentraland یکی از شناخته شده ترین پلتفرم‌ها است. Decentraland یک پلتفرم متاورس خالص بر اساس اصول بازی‌های کامپیوتری تاریخی مانند Sim City است. این پروژه یک زمین مجازی را فراهم می‌کند که بازیکنان می‌توانند آن را خریداری کرده و سپس با ایجاد زیرساخت توسعه دهند. 

8. ApeCoin

ApeCoin یک توکن اتریوم است که با NFTهای BAYC مرتبط است. از همان ابتدا، عرضه ثابتی از خریداران داشت زیرا توسط یک جامعه آنلاین پررونق مانند Bored Ape Yacht Club تشکیل شده بود. علاقه مندان به هنر، فرهنگ، بازی و سرگرمی بیشتر از ارزهای دیجیتال استفاده می‌کنند. ApeCoin را می‌توان به دلایل مختلفی خریداری کرد، از جمله به عنوان یک گزینه پرداخت، دریافت جوایز NFT و دسترسی به خدمات انحصاری اکوسیستم APE.  

9. The Sandbox

ایده بازی Sandbox بسیار شبیه به Decentraland است. این پلتفرم به کاربران اجازه می‌دهد آزادانه در دنیای مجازی ایجاد، ساخت، خرید، تعامل و فروش داشته باشند. قدرت اعضای جامعه در این متاورس مبتنی بر بلاک چین با اجازه دادن به سازنده و کاربر به طور همزمان مورد تاکید قرار گرفته است. این مفهوم همچنین ترکیبی از استفاده از DAO و NFT برای ساخت یک متاورس کاملاً باز رمزنگاری است. این پروژه از یک استراتژی بازی برای کسب درآمد استفاده می‌کند تا کاربران را درگیر کرده و به آنها اجازه می‌دهد اقلامی را در متاورس بفروشند، بسازند و جمع آوری کننده که ممکن است در دنیای واقعی برای آن‌ها سودآور باشد. 

کلام آخر

دنیای متاورس با سرعت چشمگیری در حال رشد هستند. به حدی که پیش‌بینی آینده جهان‌های دیجیتال و اینکه کدام ارزهای دیجیتال در صدر بزرگترین پروژه‌های متاورس باقی خواهند ماند، دشوار است. با این حال، این را می‌توان تنها بخش جذاب دیگری از انقلاب تکنولوژیکی فعلی در نظر گرفت. علیرغم این واقعیت که ناشناخته‌های زیادی در ترکیب وجود دارد، امیدواریم این لیست نقطه شروع خوبی برای کاوش شما در متاورس باشد.

دیدگاه کاربران (0)

افزودن یک دیدگاه

    هیچ نظری برای نمایش وجود ندارد
{Title}